Počet výsledků: 21

Otevřít filtraci

Defekt septa síní je jiný název pro defekt síňového septa.

Defekt síňového septa, defekt septa síní neboli ASD (zkratka pochází z anglického názvu atrial septal defect) je jedna z vrozených srdečních vad. Vyznačuje se otvorem v síňovém septu, tj. dělící přepážce mezi srdečními síněmi. Během prenatálního vývoje je takový otvor, tzv. foramen ovale, přítomen u všech lidí. Za normálních okolností se však uzavírá během prvních týdnů života. Přibližně u třetiny lidí se však neuzavírá zcela a zůstává po něm malý otvor, tzv. patentní foramen ovale. Vzhledem k tomu, že za normálních okolností je tlak v levém srdci vyšší než v pravém srdci, část krevního toku, který by za normálních okolností putoval do systémového oběhu, prochází otvorem do pravého srdce. Tato část krve pak znovu koluje skrze plicní oběh, a není tak k dispozici pro přenos kyslíku v organismu. Zpočátku děti obvykle nemají žádné příznaky, dlouhodobě však může docházet k přetížení plicního oběhu s plicní hypertenzí či k pravostrannému srdečnímu selhání. Obrázek: Defekt síňového septa – schematický nákres. Vysvětlivky: RA = pravá síň, RV = pravá komora, LA = levá síň, LV = levá komora, SVC = horní dutá žíla, IVC = dolní dutá žíla, MPA = plicnice, Ao = aorta, TV = trojcípá chlopeň, MV = mitrální chlopeň. (Zdroj: By Centers for Disease Control and Prevention - Centers for Disease Control and Prevention, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29525848) Viz také defekt, síňové septum.

Defekt atrioventrikulárního septa neboli AVSD (zkratka pochází z anglického názvu atrioventricular septal defect) je jedna z vrozených srdečních vad. Vyznačuje se malformací atrioventrikulárního septa (tj. přepážky mezi pravou síní a levou komorou) spolu s defektem cípatých chlopní (tedy srdečních chlopní mezi síněmi a komorami). Všechny tyto struktury jsou tvořeny během prenatálního vývoje spojením tzv. endokardových polštářů. Pokud k jejich fúzi nedojde nebo je jen nedokonalá, ve spodní části síňového septa a v horní části komorového septa zůstávají otvory. Místo dvou cípatých chlopní vzniká obvykle jen jedna s pěti cípy. Zvláště často jsou touto vadou postiženy děti s Downovým syndromem. Výše zmíněnými otvory pak proudí krev z levé do pravé části srdce (levopravý zkrat). Spojená chlopeň navíc často netěsní (nedomykavost chlopně), což funkci srdce dále zatěžuje. Pokud je komorový defekt příliš velký, zvyšuje se tlak v plicním oběhu a pravá část srdce je přetěžována. Obrázek: Defekt atrioventrikulárního septa – schematický nákres. Vysvětlivky: RA = pravá síň, RV = pravá komora, LA = levá síň, LV = levá komora, SVC = horní dutá žíla, IVC = dolní dutá žíla, MPA = plicnice, Ao = aorta, CAVV = společná atrioventrikulární chlopeň, PV = plicní chlopeň, AoV = aortální chlopeň. (Zdroj: By Centers for Disease Control and Prevention - Centers for Disease Control and Prevention, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29525846) Viz také defekt, atrioventrikulární septum.

Defekt komorového septa neboli VSD (zkratka pochází z anglického názvu ventricular septal defect) je jedna z vrozených srdečních vad. Vyznačuje se otvorem v komorovém septu, tj. přepážce mezi srdečními komorami. Tento defekt je důvodem zkratu, při němž se okysličená krev dostává z levé komory do pravé komory (levopravý zkrat). Pravá komora pak musí čerpat větší množství krve a průtok krve plicním oběhem je tak zvýšený. Při velmi velkých defektech je zvýšený i krevní tlak v plicích a časem se může vyvinout pravostranné srdeční selhání. Malé defekty obvykle nezpůsobují žádné problémy či onemocnění, větší defekty však namáhají oběh a, zvláště u kojenců, vedou k tomu, že dítě neprospívá. Obrázek: Defekt komorového septa – schematický nákres. Vysvětlivky: RA = pravá síň, RV = pravá komora, LA = levá síň, LV = levá komora, SVC = horní dutá žíla, IVC = dolní dutá žíla, MPA = plicnice, Ao = aorta, TV = trojcípá chlopeň, MV = mitrální chlopeň, PV = plicní chlopeň, AoV = aortální chlopeň. (Zdroj: By Centers for Disease Control and Prevention - Centers for Disease Control and Prevention, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29525835) Viz také defekt, komorové septum.

Síňové septum (lat. septum interatriale) je přepážka, která vzájemně odděluje levou a pravou (srdeční) síň. Viz také septum, srdeční síň, komorové septum.

Defekt je odborný výraz pro vadu či poruchu. Tento výraz se používá pro široké spektrum vad: od jednoduchých (např. široká škála zubních defektů) až po život ohrožující (např. některé vrozené srdeční vady). Odvozené přídavné jméno je defektní. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz defekt.

Septum je odborný výraz pro přepážku. Viz také komorové septum, síňové septum, vaginální septum.

Vaginální septum je anomálie, která spočívá v přítomnosti podélné nebo příčné přepážky uvnitř pochvy. Jedná se o vrozenou vývojovou vadu. Viz také vaginální, septum.

Atrioventrikulární septum je přepážka mezi pravou síní a levou komorou. Viz také atrioventrikulární, septum, defekt atrioventrikulárního septa. Terminologická poznámka: Název "atrioventrikulární septum" svádí k představě, že se jedná o jakékoli septum mezi (jakoukoli) síní a komorou. Ve skutečnosti je však pravá síň od pravé komory (resp. levá síň od levé komory) oddělena chlopní, nikoli septem. Mezi levou síní a pravou komorou pak žádná komunikace (natož septum) neexistuje.

Sinoatriální uzel neboli SA uzel (lat. nodus sinuatrialis) je řídící součástí převodního systému srdečního. Je tvořen shlukem specializovaných buněk, který má přibližně velikost olivové pecky. Sinoatriální uzel lze zjednodušeně označit za „centrální hodiny“ nebo „přirozený pacemaker“ lidského srdce, neboť udává srdeční rytmus. Viz také atrioventrikulární uzel.

Zobrazeno 1 až 10 z 21

Počet výsledků